דרכון ספרדי או פורטוגלי לתימנים?

רבים מיוצאי תימן שעלו לישראל ולמדינות אחרות, בעיקר ארצות הברית ובריטניה, יכולים להגיש בקשה לקבלת אזרחות אירופאית ליוצאי תימן מרשויות המדינה בספרד או בפורטוגל.

יש להוכיח קשר דם לצאצאי המגורשים, לרוב באמצעות שם משפחה המופיע ברשומות ובעזרת מחקר גנאלוגי,  וכמו כן יש להוכיח קשר תרבותי למדינה ולספק הוכחות נוספות בהתאם לדרישות חוק האזרחות.

חשוב לציין כי חוק האזרחות הספרדי נחשב לנוקשה יותר לעומת חוק האזרחות הפורטוגלי, כך למשל רשויות ספרד מחייבות את מגישי הבקשה לעמוד בתנאים כגון:

בנוסף, כדי להוכיח קשרי דם לצאצאי המגורשים מספרד ולהוכחת קשר וזיקה לספרד, יש לאסוף מסמכים ולתרגם אותם על ידי מתרגם מושבע מוסמך.

המסמכים נועדו להוכחת הקשר, לכן כדאי לאסוף מסמכים כגון:

חשוב לדעת כי קבלת דרכון פורטוגלי לתימנים נחשבת לדרך המהירה והחסכונית יותר, העלויות זולות בכמה אלפי שקלים, כמו כן אין צורך לעבור מבחני ידע בחוקה ובתרבות הספרדית ומבחן שליטה בשפה.

בנוסף, הרשויות בפורטוגל הסמיכו את ראשי הקהילות היהודיות לבדוק את המסמכים לכן קל יותר לקבל את האישור הנדרש לקבלת דרכון פורטוגלי ליוצאי תימן.

עם זאת, חשוב לציין כי חוק האזרחות הפורטוגלי אינו מאפשר לילדים של מגיש הבקשה לקבל באופן אוטומטי אזרחות פורטוגלית לתימנים, למרות שלאחרונה חל שינוי בחוק, אך עדיין לא בוצעו השינויים ברשויות, לכן לעיתים כדאי לבחור במסלול קבלת אזרחות אירופאית ליוצאי תימן מספרד.

איך להתחיל?

אם אתם נמנים על יוצאי תימן כדאי לכם לבצע בדיקה מהירה באמצעות עורך דין מנוסה או חברה המתמחה בתחום האזרחות האירופאית לצאצאי מגורשי ספרד פורטוגל וליוצאי תימן.

במקביל, עליכם להתחיל לאסוף מסמכים שונים להוכחת קשר תרבותי וקשרי דם לצאצאי המגורשים, לא ניתן להסתפק רק בשם משפחה כמו לוי הנכלל ברשומות, אלא יש לערוך מחקר גנאלוגי ולתרגם מסמכים המעידים על הקשר והזיקה.

את המסמכים יש לתרגם בהתאם לדרישות החוק, יש למלא בקשה ולהגיש אותה יחד עם המסמכים השונים לראשי הקהילה היהודית בפורטוגל, עדיף בעזרת עורך דין מקומי או משרד בארץ בעל קשרים מתאימים.

לאחר הגשת בקשה באופן מסודר יש להמתין להחלטת נציגי הקהילה היהודית בפורטו, בליסבון או בערים אחרות, ולאחר האישור הטיפול מועבר לרשויות ההגירה במדינה, ויש להתאזר בסבלנות עד קבלת האזרחות, כל עוד עומדים בכל הדרישות המחייבות.

כתיבת תגובה