"גירוש פורטוגל"

יהדות פורטוגל נחשבה כאחת מהקהילות היהודיות החזקות ביותר באירופה ובעולם כולו. מדובר בקהילה מפוארת אשר התרכזה רוב הזמן בעיר ליסבון שהיא עיר הבירה והעיר החזקה ביותר בפורטוגל עצמה. מרבית יהודי פורטוגל הגיעו אל המדינה בעקבות גירוש ספרד.

היהודים ראו בפורטוגל כמקום המפלט הקרוב אך גם הנוח ביותר שעמד לרשותם.

בפורטוגל באותה תקופה היהודים הרגישו מקובלים וככאלה שיכולים לשנות את כף המאזניים עקב הייחוס המיוחד שאליו זכו מהמלך.

גירוש פורטוגל בשנת 1496

מלך פורטוגל מנואל הראשוןבתחילת כהונתו התייחס אל היהודים בדיוק כפי שהתנהגו שאר המלכים לפניו. אך בעקבות נישואיו של המלך עם בתו של מלך ספרד יחסו אל היהודים השתנה מקצה לקצה.

השינוי המרכזי חל בשנת 1496 כאשר המלך חתם על צו מלכותי זהה לצו שעליו חתם מלך ספרד. בצו נקבע כי על כל יהודי פורטוגל לעזוב את המדינה.

יהודים רבים שהגיעו אל פורטוגל מספרד עקב גירוש ספרד הבינו כי הם חייבים לעזוב את המדינה במהירות על מנת שלא להיתקל במקרי אנטישמיות או שיועזבו בכוח מהמדינה.

לאחר מספר חודשים מלך פורטוגל מנואל הראשון הבין כי הצו עליו חתם עשה נזק רב לתדמית ולהתקדמות של מדינתו והחליט לחזור בו מההחלטה.

אך המלך קבע כי כל היהודים שנותרו במדינה יתנצרו בכפייה, אך יוכלו לקיים את מצוות היהדות בסתר ומבלי להשתמש בסממנים חיצוניים.

יהודי פורטוגל מוטבלים בכפייה

לאחר שמלך פורטוגל הבין כי ההחלטה שלו על גירוש יהודי פורטוגל למדינות אחרות באירופה עלול להסב נזק בלתי הפיך למדינתו הוא החליט לחזור בו.

אך בעקבות הבקשה של מלך ספרד, החליט מנואל הראשון להטביל את כל היהודים ובכך להמיר את דתם לנצרות. זוהי בעצם הייתה הדרך שלו להשאיר את היהודים במדינה, אך לטעון כי הם המירו את דתם ובכך הוא יכול לשמור עליהם ואף לקדם אותם לתפקידים רמי דרג.

בחודש אפריל של שנת 1496 החליט מנואל הראשון לרכז את כל היהודים בכיכר המרכזית של ליסבון על מנת להעבירם בספינות אל מדינות מוצא.

אך בפועל התקיימה הטבלה המונית של כל היהודים שנותרו בליסבון, כל זאת על מנת להמיר את דתם לדת הנוצרית.

מיד לאחר ההטבלה היו כפופים היהודים לדת הנוצרית, שכן החוק בפורטוגל קבע כי כל אדם אשר הוטבל בין אם ביוזמתו או בכפייה מחויב לחוקי הנצרות ללא כל עוררין.

אנטישמיות כלפיי יהודי פורטוגל

האנטישמיות כלפי יהודי פורטוגל הייתה קיימת באופן תמידי, אך בעקבות גירוש פורטוגל הפגיעות כלפיי היהודים רק הלכו וגדלו. גם לאחר ההטבלה, המקומיים אינם קיבלו את היהודים ונקטו בכל האמצעים על מנת לגרשם ולמרר את חייהם בפורטוגל. יהודים רבים נכנעו למקרי האנטישמיות והוונדליזם שהופנה נגדם.

מי מהיהודים שהצליח להתמודד עם כל המקרים הקשים והחליט להישאר בפורטוגל, זכה בסופו של יום להכרה ביהדות. יהודים רבים חזרו בחזרה אל הדת, ורוב היהודים שהוגלו לאירופה אף חזרו אל פורטוגל בחלוף השנים כאשר כל הבלגן שכח מעט.

דרכון פורטוגלי עבור צאצאי מגורשי פורטוגל

גירוש פורטוגל היה אירוע טרגי בכל הקשור אל היחס של פורטוגל אל היהודים. כיום הפרלמנט הפורטוגלי חוקק חוק אשר מכיר בכל צאצאי מגורשי פורטוגל כאזרחי המדינה.

בעקבות כך כל צאצא הקשור בקרבה ראשונה אל מגורשי פורטוגל זכאי לקבל אזרחות פורטוגלית וליהנות מכל ההטבות שמגיעות ביחד עם דרכון אירופאי.

ישראלים רבים אשר אבותיהם חייו בפורטוגל ובאפריקה באותה התקופה החלו לבדוק את מידת הזכאות שלהם ואת התהליך שבסופו הם אף יכולים לקבל אזרחות פורטוגלית.

השאירו פרטים לבדיקת זכאותם לדרכון פורטוגלי
שתפו בקליק
כתבות נוספות

תוכן עניינים

דילוג לתוכן