אזרחות פורטוגלית ליוצאי יוגוסלביה

אזרחות פורטוגלית ליוצאי יוגוסלביה

הבשורות טובות, ישראלים ויהודים יוצאי מדינות אירופה, איזור הבלקן וצפון אפריקה יכולים להוציא אזרחות פורטוגלית ולקבל דרכון פורטוגלי. בין המדינות – תורכיה, יוון, לוב, סוריה, מצריים, מרוקו, בולגריה וגם יוגוסלביה!

 

יהדות יוגוסלביה:

יהודים חיו בכמה קהילות שונות באזור הבלקן, כאשר ביוגוסלביה הייתה קהילה גדולה ומגוונת. קהילות היהודים היו בסלובניה, בוסניה, קרואטיה מקדוניה ועוד מדינות. לכל אחת מהמדינות הללו, היה שלטון עצמאי ולכן, הייתה הפרדה בין קהילות היהודים. הקהילות השונות של היהודים היו מורכבות מאשכנזים ומיוצאי ספרד. חלק גדול מהקהילה שהוקמה במדינת יוגוסלביה הייתה מצאצאיהם של מהגרים שהגיעו מספרד ופורטוגל, במאה ה15, לאחר הגירוש הספרדי שהמשיך בגירוש יהודי פורטוגל.

 

יהדות יוגוסלביה לאחר מלחמת העולם השנייה:

בסוף מלחמת העולם הראשונה אוחדו הקהילות היהודיות השונות מחלקיה הרבים של יוגוסלביה, במקביל לאיחוד כל המדינות של איזור הבלקן בתקופה זו. בהמשך לכך, כאשר אירעה מלחמת העולם השנייה הופרדו שוב יוגוסלביה, קרואטיה וסרביה. בתקופה זו, קהילת היהודים שמנתה לפני כן, 80,000 נפשות הפכה לכמה אלפים בודדים, שכן חלק מניצולי מלחמת העולם השנייה עלו ארצה. לאחר המלחמה, יוגוסלביה אוחדה ונפרדה שוב, כאשר המתח הפוליטי בין המדינות קיים עד היום.

 

למה צאצאי יוגוסלביה בעלי זכאות להוצאת דרכון פורטוגלי?

יהודים רבים אשר חיו ביוגוסלביה עוד מהמאה ה15, הגיעו במקור, מספרד ופורטוגל לאחר הגירוש. הגירוש הספרדי שהחל בסוף המאה ה14, הבריח יהודים רבים לפורטוגל בשל הקרבה בין המדינות. לאחר כמה שנים, החל גירוש יהודי פורטוגל,  ורבים מהיהודים, ברחו למדינות אירופה וצפון אפריקה וחלקם הגיעו ליוגוסלביה.

 

חקיקה חדשה בספרד ופורטוגל:

ספרד חוקקה חוק בשנה 2014 לפני כארבע שנים, במטרה לתקן את העוול ההיסטורי שנגרם ליהודים. החוק החדש מסייע ליהודים בעלי שורשים ספרדיים להוציא דרכון ספרדי. לאחר כשנה מהוצאת החוק הספרדי, פורטוגל הוציאה חוק דומה במטרה לקחת גם היא, אחריות על הגירוש והעוול שנעשה ליהודים שחיו בפורטוגל. כיום, רוב הזכאים לדרכון ספרדי, זכאים גם לדרכון פורטוגלי מאחר ורוב מגורשי ספרד הגיעו לפורטוגל. פורטוגל, אף מקלה עוד יותר בחוקים והקניית אזרחות וזאת מאחר שהמדינה זקוקה לצעירים שיגיעו ויתיישבו בה ויתרמו לכלכלה.

 

היתרונות בהוצאת דרכון פורטוגלי:

דרכון פורטוגלי הוא דרכון אירופאי לכל דבר. בעלי דרכון אירופאי יכולים לגור בכל אחת ממדינות אירופה, לעבוד, ללמוד ואף לקבל הטבות פנסיה וביטוח לאומי. כמו כן, בחלק מהמדינות בעלי דרכון אירופאי זכאים ללימודים אקדמאים בחינם. יתרה מכך, בעזרת דרכון אירופאי נפתחות עוד דלתות המאפשרות נסיעה למדינות אחרות, כמו ארצות הברית ואוסטרליה מבלי לעבור את התהליך הארוך והמייגע של הוצאת ויזה. בעלי דרכונים אירופאים יכולים להוציא ויזה על ידי מילוי טופס מקוון באינטרנט ללא הגבלות נוספות.

דרכון פורטוגלי ולא יוגוסלבי?

יוגוסלביה, כבר לא קיימת, לכן לא ניתן להוציא דרכון יוגוסלבי. צאצאים שעלו לישראל מהמדינות הרפובליקות, יכולים לנסות ולהוציא דרכון אירופאי הונגרי או פורטוגלי. בכדי להוציא דרכון הונגרי, יש להוכיח קשר משפחתי לקרובים שנולדו ביוגוסלביה באזור שנשלט על ידי ההונגרים. כמו כן, יש לדעת לדבר באופן בסיסי הונגרית. הוצאת דרכון פורטוגלי לצאצאי יוגוסלביה הוא תהליך פשוט יותר, כאשר כל שיש לעשות, הוא להוכיח קשר משפחתי ליהודים שגורשו מספרד או פורטוגל  ולהציג מסמכים המעידים שאין ברשותך רישומים פליליים.

 

תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי:

השלב הראשון בתהליך הוא למצוא את שם המשפחה ברשימה שהוציאה הממשלה עבור הזכאים. בהמשך, יש להציג אילן יוחסין המראה את השורשים והקשר המשפחתי ולהמציא כל מסמך נוסף המעיד על קשר היסטורי לאחת המדינות. את המסמכים יש להגיש לקהילה היהודית בפורטוגל. הקהילה היהודית בוחנת את אמיתות הדבר ומקנה תעודת צאצאות המאשרת את הקשר עם המולדת. לאחר קבלת התעודה, יש להגישה לממשלת פורטוגל, בצירוף מסמכים נוספים על מנת לקבל אזרחות. לאחר קבלת האזרחות ניתן להגיש בקשה לדרכון.

 

משך התהליך:

תהליך הוצאת האזרחות וקבלת הדרכון עלול להמשך זמן בשל המסמכים שיש להמציא והאישורים שיש לקבל מהגופים השונים. כמו כן, מספר הבקשות הוא גדול, מה שהופך את זמן ההמתנה לממושך. כיום, רוב הישראלים שפונים להוצאת אזרחות פורטוגלית נעזרים באנשי מקצוע, חברות ועורכי דין המתמחים בכך והופכים את התהליך לפשוט ומהיר יותר כאשר הממוצע הוא כשנה עד שנה וחצי עד לקבלת הדרכון.

הפורטוגלים באים, דרכון פורטוגלי בחיפה זה הזמן להתחיל את ההליך באופן אישי וליד הבית.

השאירו פרטים לבדיקת זכאותם לדרכון פורטוגלי
שתפו בקליק
כתבות נוספות

תוכן עניינים

דילוג לתוכן